Okulistyka dziecięca w Poznaniu — dla dzieci w jakim wieku?

Okulistyka dziecięca w Poznaniu — dla dzieci w jakim wieku?

Problemy ze wzrokiem nie są niestety zarezerwowane tylko dla dorosłych. Trapić mogą też najmłodszych, nieraz nawet od urodzenia, na przykład gdy chodzi o wady wrodzone. Przeczytaj tekst, by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Okulistyka dziecięca w Poznaniu — dla najmłodszych pacjentów

Nie ma dolnej granicy wieku, w jakim można zgłosić się z dzieckiem do okulisty. Jeśli jest to specjalista okulistyki dziecięcej w Poznaniu, trafiać do niego mogą nawet najmłodsze maluchy. Oczywiście niektóre problemy zostają zauważone dopiero po jakimś czasie, gdyż wzrok noworodka jest nieostry. Jednak już od urodzenia dziecka można zauważyć na przykład nieprawidłowości w budowie narządu wzroku, zmieniony kolor źrenicy itp. Pediatra jest też w stanie dostrzec brak widzenia u dziecka — który, co istotne, może być powodowany przez różne problemy, także możliwe do zniwelowania.

Metody pomocy

Konsultowanie wszelkich niepokojących zjawisk związanych ze wzrokiem dziecka jest bardzo ważne, gdyż problemy dotyczące narządu wzroku to nie tylko wady, zwykle dające się we znaki nieco później. Małe dzieci mogą też doświadczać wielu innych problemów, wymagających natychmiastowej interwencji, jak wrodzona zaćma, zez, a nawet nowotwory, występujące tylko u najmłodszych, jak siatkówczak. Na szczęście zdarzają się one dość rzadko, ale między innymi z tego powodu łatwo jest, nawet pediatrze, przeoczyć ważne objawy.

Warto przy tym pamiętać, że większość problemów ze wzrokiem można wyeliminować, czy to za pomocą zabiegów, czy korekcji z wykorzystaniem okularów, które dobierane są nawet bardzo małym dzieciom. Ważne jest jednak, by jak najszybciej wdrożyć odpowiednie działania.

Fachowe wsparcie

Niektóre objawy problemów z oczami może zauważyć pediatra, na przykład podczas wizyt kontrolnych, najłatwiej jednak jest dostrzec nieprawidłowości rodzicom, spędzającym z dzieckiem najwięcej czasu. Następna w kolejności powinna być wizyta u specjalisty okulistyki dziecięcej.