Rodzaje palet w transporcie ciężarowym
Wyróżnia się kilka typów palet. Spedycja to branża, w której dobór odpowiedniego wariantu jest bardzo ważny. Między innymi dzięki temu przewóz załadunku staje się bezpieczny i łatwy. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę w trakcie składania zlecenia na transport, aby wszystko poszło sprawnie i by dodatkowo nie przepłacić.
Po co Ci właściwie palety?
Dzięki nim transport towarów do różnych miast w kraju lub na świecie jest po prostu szybki i sprawny. Na każdej platformie można ustawić określoną liczbę produktów. Umożliwia to przeliczenie całego załadunku na jednostki, a następnie pozwala określić całkowity koszt przewozu (biorąc pod uwagę jeszcze inne składowe wpływające na cenę).
Rodzaje palet
Co do zasady wszystkie platformy transportowe można podzielić według dwóch parametrów: rozmiar i tworzywo, którego użyto do ich produkcji.
Wymiary najpopularniejszej palety, która używana jest w większości krajów europejskich to 800 × 1200 mm. Co ważne, można na niej ustawić załadunek o ciężarze do 1,5 tony. Jeśli została wyprodukowana z drewna i spełnia określone normy, można ją nazywać europaletą.
Inne, powszechnie stosowane rozmiary wynoszą odpowiednio:
- 800 × 600 mm - to tak zwana pół-paleta,
- 1200 × 1000 mm - dla palet przemysłowych,
- 1000 × 1200 mm.
Jeśli chodzi o rodzaje materiałów, z których mogą być wykonane podstawy, należy wymienić:
- drewno (najpopularniejszy surowiec w Europie),
- plastik (łatwy do czyszczenia, sprawdza się w branży spożywczej),
- metal (najbardziej wytrzymały, stosowany na przykład w motoryzacji).
Na co zwracać uwagę?
Decydując się na współpracę z firmą spedycyjną, warto znać podstawy, dzięki którym transport międzynarodowy lub krajowy szybciej dotrze do wyznaczonego celu. Jeśli chodzi o dobór platform przewozowych, ważny jest rodzaj materiału, który ma na nich być dostarczony oraz jego rozmiar i ciężar. Mając te trzy informacje, pracownicy będą mogli przygotować najlepszą ofertę.