Loading...
Biznes i Finanse

Hydrauliczne silniki wolnoobrotowe – zasada działania i zalety

Hydrauliczne silniki wolnoobrotowe – zasada działania i zalety

Wiele maszyn przemysłowych musi pracować pod dużym obciążeniem, co wymusza stosowanie w nich jednostek napędowych o ponadprzeciętnej mocy i z wysokim momentem obrotowym. Z tego powodu w takich instalacjach często używa się wolnoobrotowych silników hydraulicznych. Wbrew pozorom zasada ich działania jest bardzo prosta – zapoznaj się z nią już teraz!

Jak działają hydrauliczne silniki wolnoobrotowe?

Każda instalacja hydrauliki siłowej zasilana jest płynem (czynnikiem roboczym), który tłoczony do przewodów przez pompę, znajduje się pod bardzo wysokim ciśnieniem. Generowaną w ten sposób siłę można wykorzystać nie tylko do prostolinijnego sterowania pracą siłownika. W przypadku hydraulicznych silników wolnoobrotowych wykorzystuje się ją, do wprawiania w ruchu obrotowy wałka, który następnie napędza podłączoną do niego maszynę. To bardzo proste konstrukcyjnie rozwiązanie, przez co cechuje się ono ponadprzeciętną niezawodnością.

Jakie są najważniejsze zalety hydraulicznych silników wolnoobrotowych

Wspomniana już bardzo długa żywotność to ważna, ale nie jedyna zaleta tego typu jednostek napędowych. Silniki wolnoobrotowe zasilane z hydrauliki siłowej znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle również dlatego, że:

  • są kompaktowe – zajmują dużo mniej miejsca od odpowiedników elektrycznych o porównywalnej wydajności,
  • mają prostą budowę (m.in. z racji braku przekładni zębatych), co ułatwia ich serwisowanie i wiąże się z relatywnie niskimi kosztami serwisowania,
  • cechują się ogromną mocą, dużym momentem obrotowym i jednocześnie stosunkowo cichą pracą,
  • można je montować w praktycznie każdej pozycji oraz w łatwy sposób zmieniać kierunek obrotów.

Kupując silnik wolnoobrotowy zwróć uwagę na jakość wykonania

Aby cieszyć się powyższymi zaletami tych jednostek napędowych, kupując je, zwróć uwagę na ich jakość. Powinny mieć przemyślaną konstrukcję, a do tego bardzo istotne jest to, aby były wykonane z odpowiedniej klasy materiałów odpornych na pracę pod obciążeniem. Z tego powodu silniki wolnoobrotowe najlepiej zawsze zamawiaj od sprawdzonego dostawcy.