Loading...
Biznes i Finanse

Konto w banku niezbędne narzędzie do zarządzania finansami

Oszczędzanie pieniędzy kojarzy Ci się z odmawianiem sobie przyjemności? To duży błąd, bo zwykle wystarczy analiza budżetu domowego, aby co miesiąc odłożyć nieco gotówki. Myślisz, że to skomplikowane? Nic bardziej mylnego! Możesz wykorzystać konto w banku, które jest narzędziem do zarządzania finansami. Sprawdź, dlaczego warto go używać.

Dyrektywa PSD2 zachęca do analizy wydatków

Od końca 2018 roku w Polsce obowiązuje unijna dyrektywa PSD2, czyli Payment Service Directive 2. Pośród wielu nowych rozwiązań, które wprowadziła, jednym z ciekawszych jest otwarcie podmiotom zewnętrznym dostępu do wszystkich bankowych rachunków osobistych. Oczywiście zgodę na to musi wyrazić osoba posiadająca konto w banku.

Jednak po co w ogóle to robić? Aby móc korzystać z narzędzi elektronicznych m.in. do analizowania wydatków czy planowania budżetu.

Informacje z kilku kont bankowych w jednym miejscu

Wspomniana zmiana, którą wprowadziła dyrektywa PSD2, jest istotna dla właścicieli wielu rachunków bankowych. Przed jej wejściem w życie zarządzanie finansami było w takim przypadku utrudnione. Teraz informacje ze wszystkich kont osobistych mogą spływać do jednego miejsca.

Planowanie budżetu

Dokładna analiza zarówno wpływów na konto w banku, jak i comiesięcznych, stałych wydatków, ułatwia planowanie budżetu. Internetowy rachunek bankowy sam w sobie może być narzędziem, które wykorzystasz w tym celu – wystarczy aktywnie z niego korzystać. Gromadzone w nim dane możesz m.in.:

  • dzielić na kategorie, np. rachunki, zakup paliwa czy żywności,
  • dowolnie filtrować,
  • eksportować i następnie analizować z wykorzystaniem różnych programów.

Aplikacja bankowa – weryfikacja wydatków i wpływów na konto w banku

Czy zastanawiałeś się kiedyś, na co wydajesz swoje pieniądze? Jeśli nie, to możesz się zdziwić, jak wiele da się zaoszczędzić, świadomie podejmując decyzje zakupowe. Z pomocą przychodzą specjalne aplikacje bankowe, do których dostęp uzyskasz, logując się na internetowe konto osobiste. Szybko zweryfikujesz historię transakcji, w tym m.in. z kart płatniczych i kredytowych oraz związanych z przelewami online. Zyskasz cenne dane, a ich analiza pozwoli Ci w przyszłości wyeliminować koszty, które niepotrzebnie obciążają Twój portfel.

Produkty oszczędnościowe

Planowanie budżetu zapewni oszczędności, ale dodatkowo każda osoba posiadająca rachunek bankowy online, może korzystać z produktów oszczędnościowych. Oprócz klasycznych lokat czy funduszy inwestycyjnych godne uwagi są narzędzia automatyzujące proces odkładania pieniędzy.

Możesz np. założyć subkonto, na które trafią końcówki z kwoty każdej transakcji – naliczanie do pełnych złotówek. Co ważne, dzięki analizie historii rachunku w banku dowiesz się, ile orientacyjnie czasu zajmie uzbieranie konkretnej sumy pieniędzy.

Zacznij oszczędzać na koncie bankowym

Poprzez odpowiednie zarządzanie budżetem możesz oszczędzać pieniądze bez odmawiania sobie przyjemności. Wszystko, co musisz zrobić, to założyć konto bankowe przez internet, aktywnie z niego korzystać i używać narzędzi do analizy finansów. Przekonaj się już dziś, jakie to proste i ile dzięki temu zyskasz!