Loading...
Technologie

Precyzyjne i powtarzalne – usługi cięcia laserem

Precyzyjne i powtarzalne - usługi cięcia laserem

Rozwój różnych technologii sprawił, że na rynku pojawiło się zapotrzebowanie na coraz większą liczbę elementów o nieregularnych kształtach, nierzadko też niewielkich rozmiarach, których wykonanie warunkuje zastosowanie wyjątkowo precyzyjnej techniki obróbki materiału. Dlatego firmy zaczęły oferować usługi cięcia laserem. Zobacz, czym one są!

Czym jest cięcie laserem? 

Jest to proces obróbki, który stosuje się głównie do pracy z metalami, a przede wszystkim stalą czarną oraz nierdzewną, a także aluminium, ale również tak twardym materiałem, jakim jest tytan. Celem tego działania jest przecinanie przedmiotów lub uzyskiwanie rozmaitych, w tym także nietypowych kształtów. 

Technika ta wykorzystuje wiązkę skupionego światła, którego długość fali jest bardzo szczegółowo ustalona. Uderza ono w element, który ma zostać poddany obróbce i powoduje stopienie lub odparowanie fragmentu powierzchni, a tym samym jej niezwykle precyzyjne przedzielenie. 

Metoda ta może być stosowana również do powierzchni drewnianych czy plastikowych. Nie ma znaczenia grubość przedmiotu. Obróbka tego typu sprawdza się zarówno przy elementach wąskich, jak i szerokich. 

Rodzaje cięcia laserem

Warto wiedzieć, że usługi cięcia laserem mogą odbywać się na różne sposoby. Fachowcy stosują maszyny, których praca opiera się na sublimacji, wypalaniu lub stapianiu materiału. Co więcej, dla osiągnięcia lepszego efektu wiązkę świetlną można uzupełniać gazami, np. argonem czy azotem, które znacznie usprawnią przebieg procesu. 

Korzystaj z usług specjalistów

Ważne jest, by wybrać dobrą firmę, która oferuje tego typu obróbkę. Dobrze jest stawiać na specjalistów, którzy nie tylko korzystają z różnych technik, ale też są w stanie doradzić klientowi, jaka metoda w danym przypadku będzie najlepsza, by uzyskać precyzyjne i powtarzalne cięcie.