Loading...
Motoryzacja

Rodzaje palet w transporcie ciężarowym

Wyróżnia się kilka typów palet. Spedycja to branża, w której dobór odpowiedniego wariantu jest bardzo ważny. Między innymi dzięki temu przewóz załadunku staje się bezpieczny i łatwy. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę w trakcie składania zlecenia na transport, aby wszystko poszło sprawnie i by dodatkowo nie przepłacić.

Po co Ci właściwie palety?

Dzięki nim transport towarów do różnych miast w kraju lub na świecie jest po prostu szybki i sprawny. Na każdej platformie można ustawić określoną liczbę produktów. Umożliwia to przeliczenie całego załadunku na jednostki, a następnie pozwala określić całkowity koszt przewozu (biorąc pod uwagę jeszcze inne składowe wpływające na cenę).

Rodzaje palet

Co do zasady wszystkie platformy transportowe można podzielić według dwóch parametrów: rozmiar i tworzywo, którego użyto do ich produkcji.

Wymiary najpopularniejszej palety, która używana jest w większości krajów europejskich to 800 × 1200 mm. Co ważne, można na niej ustawić załadunek o ciężarze do 1,5 tony. Jeśli została wyprodukowana z drewna i spełnia określone normy, można ją nazywać europaletą.

Inne, powszechnie stosowane rozmiary wynoszą odpowiednio:

  • 800 × 600 mm – to tak zwana pół-paleta,
  • 1200 × 1000 mm – dla palet przemysłowych,
  • 1000 × 1200 mm.

Jeśli chodzi o rodzaje materiałów, z których mogą być wykonane podstawy, należy wymienić:

  • drewno (najpopularniejszy surowiec w Europie),
  • plastik (łatwy do czyszczenia, sprawdza się w branży spożywczej),
  • metal (najbardziej wytrzymały, stosowany na przykład w motoryzacji).

Na co zwracać uwagę?

Decydując się na współpracę z firmą spedycyjną, warto znać podstawy, dzięki którym transport międzynarodowy lub krajowy szybciej dotrze do wyznaczonego celu. Jeśli chodzi o dobór platform przewozowych, ważny jest rodzaj materiału, który ma na nich być dostarczony oraz jego rozmiar i ciężar. Mając te trzy informacje, pracownicy będą mogli przygotować najlepszą ofertę.