Loading...
Motoryzacja

Spedycja czym się zajmuje?

Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina i co ją wyróżnia. Logistyka i spedycja to określenia, które powszechnie stosowane są zamiennie do opisania tych samych usług, mimo że w praktyce oznaczają co innego. Sprawdź już teraz!

Najprościej rzecz ujmując, spedycja to…

Każda działalność, której celem jest transport towarów z miejsca A do B. Ze względu na różnorodność i liczbę zadań, które w tym zakresie należy wykonać, firmy z branży TSL najczęściej oferują kompleksowy zestaw usług. Dzięki temu pozyskują wielu stałych klientów i mogą zapewnić najwyższą jakość. 

Do zadań spedytora należy między innymi: 

  • obsługa zlecenia od klienta (pomoc, doradztwo, raportowanie, rozliczanie współpracy), 
  • dobranie najlepszego środka transportu do wskazanych produktów, 
  • znalezienie przewoźnika, który dowiezie materiały pod wskazany adres, 
  • kontrola dokumentacji (kompletność, poprawność),
  • rozwiązywanie bieżących problemów, które mogą pojawić się w międzyczasie.

Logistyka to zdecydowanie szersze pojęcie. Obejmuje przewóz nie tylko towarów czy dóbr, ale także ludzi oraz informacji. Specjaliści zapewniają sprawną komunikację, dodatkowo koordynują całą organizację i zarządzanie dotyczące danego ładunku. 

Podział spedycji

W branży wyróżnia się przynajmniej kilka rodzajów tej działalności, które zostały podzielone według kategorii. Ułatwia to klientom znalezienie odpowiedniej firmy do współpracy i przyśpiesza cały proces.

Na przykład ze względu na zasięg świadczonych usług można rozróżnić: transport międzynarodowy lub krajowy. Natomiast jeśli chodzi o liczbę środków, którymi załadunek dojedzie we wskazane w zleceniu miejsce, spedycję dzieli się na gałęziową lub intermodalną. Inna kategoria dotyczy sposobu, którym przewożony będzie załadunek, dlatego został wyodrębniony transport ciężarowy, kolejowy, lotniczy, a nawet morski. 

Czy istnieje spedycja idealna? 

Jak widać, w branży TSL sporo się dzieje. Aby ładunek bezpiecznie dojechał we wskazane miejsce, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Na szczęście można znaleźć firmy świadczące kompleksowe, rzetelne i szybkie usługi w tym zakresie.